NEA \\

Super League Κ19: ΑΕΚ-Αστέρας Τρίπολης 1-2 \\

NEA \\  3/2/2024
Η ΑΕΚ ηττήθηκε με σκορ 1-2 από τον Αστέρα Τρίπολης σε αγώνα της 21ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Κ19 της Super League 2023-24 που πραγματοποιήθηκε στις εγκαταστάσεις Athens LifeTech Park στα Σπάτα.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο αποτελεσματικοί και προηγήθηκαν με 0-2. Το σκορ άνοιξε στο 32' ο Τηλαβεριδης, ενώ στο 38' ήρθε το δεύτερο γκολ από τον Χριστόπουλο μετά από εκτέλεση κόρνερ (λάθος υπόδειξη του βοηθού, καθώς η μπάλα είχε βγει άουτ).

Η ΑΕΚ αντέδρασε στο δεύτερο ημίχρονο και μείωσε στο 59' με τον Αντώνη Γεωργέα μετά από ωραία προσπάθεια και σέντρα του Λεονάρντο Μούτσα, και πίεσε στη συνέχεια για την ισοφάριση. Το 1-2 δεν άλλαξε, αν και στις καθυστερήσεις χάθηκαν δύο καλές ευκαιρίες από τον αρχηγό Κωνσταντίνο Αντωνόπουλο που στα τελευταία λεπτά είχε περάσει στην επίθεση.

ΑΕΚ (Γενναίος Καραχάλιος): Καλλιάρος, Σβίγκος, Αντωνόπουλος, Χριστακόπουλος, Χατζηνικολάου, Κρουσελνίτσκι, Κολιμάτσης, Μούτσα (65' Παλαιολόγου) Ανδρικόπουλος (75' Γιαννούλης) Γεωργέας (65' Βασίλας) Κοντορουχάς (84' Διαμαντόπουλος).

Τον αγώνα παρακολούθησε ο ομοσπονδιακός τεχνικός Γουστάβο Πογιέτ, μαζί με τους Κώστα Κωνσταντινίδη, Βασίλη Δημητριάδη και Κώστα Καμπόλη.