NEA \\

Super League Κ19: ΑΕΚ-ΟΦΗ 5-0 \\

NEA \\  27/1/2024
Η ΑΕΚ νίκησε 5-0 τον ΟΦΗ σε αγώνα της 20ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Κ19 της Super League 2023-24 που πραγματοποιήθηκε στις εγκαταστάσεις Athens LifeTech Park στα Σπάτα.

Στο πρώτο ημίχρονο η υπεροχή των γηπεδούχων ήταν ολοκληρωτική και καταιγιστική. Το πρώτο γκολ σημειώθηκε σε 3ο λεπτό με πέναλτι που κέρδισε ο Άρης Ανδρικόπουλος και αξιοποίησε ο Χριστόφορος Κολιμάτσης, ενώ πολύ γρήγορα (9') ήρθε το δεύτερο γκολ με σουτ του Λεονάρντο Μούτσα.

Στο 24' και στο 27' χάθηκαν δύο πολύ καλές ευκαιρίες από Ανδρικόπουλο και Γεωργέα αντίστοιχα μετά από εξαιρετικούς συνδυασμούς μεταξύ των δύο αυτών παικτών. Μία καλή ευκαιρία είχε στο 36' και ο ΟΦΗ σε τετ α τετ του Πιστικού με τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ Πανορμίτη Καλλιάρο που αντέδρασε εξαιρετικά στη φάση αυτή.

Το ημίχρονο έκλεισε με δύο ακόμα γκολ της ΑΕΚ, αρχικά με εκτελεστή τον Τάσο Κοντορουχά μετά από πολύ ωραία προσπάθεια του Κολιμάτση στο 43' και ακολούθως από εξαιρετικό συνδυασμό του Αντώνη Γεωργέα με τον Άλεξ Κρουσελνίτσκι και σκόρερ τον τελευταίο στο 45'.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν τόσο παραγωγικό όμως η αεκ βρήκε ένα ακόμα γκολ στο 80ο λεπτό με πλασέ του Γιάννη Βασίλα μετά από ασίστ του Πέτρου Σβίγκου.

Μετά και το σημερινό αποτέλεσμα η ΑΕΚ έχει ανέβει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, έχοντας έξι νίκες και μία ισοπαλία στους τελευταίους επτά αγώνες της.

ΑΕΚ (Γενναίος Καραχάλιος): Καλλιάρος, Σβίγκος, Αντωνόπουλος, Χριστακόπουλος, Χατζηνικολάου (63' Ψυρόπουλος) Κρουσελνίτσκι (72' Γεωργάτος) Κολιμάτσης (72' Μαρούτσης) Μούτσα (63' Δημητριάδης) Ανδρικόπουλος, Γεωργέας (63' Βασίλας) Κοντορουχάς.

Φωτογραφικό ρεπορτάζ του αγώνα στη σελίδα της Ακαδημίας της ΠΑΕ ΑΕΚ στο Facebook