NEA \\

Super League Κ19: Ατρόμητος-ΑΕΚ 0-3 \\

NEA \\  20/1/2024
Η ΑΕΚ νίκησε 3-0 τον Ατρόμητο σε αγώνα για τη 19η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Κ19 της Super League 2023-24 που πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο του Ηφαίστου.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με 0-1 χάρις στο γκολ του Λεονάρντο Μούτσα στο 23' μετά από ωραίο συνδυασμό Κολιμάτση- Γεωργέα και σουτ του Κοντορουχά που αρχικά απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Ατρομήτου Σαρακινλής πριν η μπάλα φτάσει στον Μούτσα που με σουτ σε πρώτο χρόνο και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Οι παίκτες της ΑΕΚ πανηγύρισαν το γκολ σηκώνοντας τη φανέλα του συμπαίκτη τους Δημήτρη Βαλκάνη που είναι και πάλι τραυματίας.

Η νίκη της ΑΕΚ "κλείδωσε" μέσα στο πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου, αφού στο 53' ο Τάσος Κοντορουχά έκανε το 0-2 με κοντινό πλασέ μετά από εκτέλεση φάουλ του Πέτρου Σβίγκου και στο 55' ο Λεονάρντο Μούτσα σούταρε έξω από την περιοχή και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα αφού ο Σαρακινλής δεν κατάφερε να την συγκρατήσει.

Στο 85' ο Σβίγκος είχε σουτ στο δοκάρι, ενώ στο 89', στην πιο εντυπωσιακή φάση του αγώνα, ο Διαμαντόπουλος έκανε ανάποδο ψαλίδι μετά από εκτέλεση κόρνερ του Βασίλα, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ. Καλές ευκαιρίες δημιούργησε στο δεύτερο ημίχρονο και ο Ατρόμητος, αλλά ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ Πανορμίτης Καλλιάρος είχε εξαιρετικές αντιδράσεις.

ΑΕΚ (Γενναίος Καραχάλιος): Καλλιάρος, Σβίγκος, Κοσίδης, Ψυρόπουλος (90' Παπαζήσης) Κολιμάτσης (77' Χατζηνικολάου) Χριστακόπουλος, Κρουσελνίτσκι, Μούτσα (60' Παλαιολόγου) Ανδρικόπουλος, Γεωργέας (77' Βασίλας) Κοντορουχάς (77' Διαμαντόπουλος)

Φωτογραφικό ρεπορτάζ του αγώνα στη σελίδα της Ακαδημίας της ΠΑΕ ΑΕΚ στο Facebook