NEA \\

Super League Κ19: Παναιτωλικός-ΑΕΚ 0-2 \\

NEA \\  6/4/2024
Η ΑΕΚ νίκησε 2-0 τον Παναιτωλικό σε εξ αναβολής αγώνα για τη 14η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Κ19 της Super League 2023-24 που πραγματοποιήθηκε στις εγκαταστάσεις Emileon.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο χωρίς μεγάλες συγκινήσεις, η ΑΕΚ επέβαλε την ανωτερότητά της και «κλείδωσε» τη νίκη μέσα σε τέσσερα λεπτά με δύο πανομοιότυπα γκολ. Στο 52' ο Αντώνης Γεωργέας έκανε σέντρα από δεξιά και ο Τάσος Κοντορουχάς με καρφωτή κεφαλιά από το ύψος του πρώτου δοκαριού έκανε το 0-1.

Δύο λεπτά μετά ο Αρης Ανδρικόπουλος είχε σουτ στο οριζόντιο δοκάρι μετά από κάθετη πάσα του Κοντορουχά, όμως στο 56', με πρωταγωνιστές και πάλι τον Κοντορουχά και τον Ανδρικόπουλο ήρθε το 0-2: ασίστ ο πρώτος, γκολ ο δεύτερος.

Με τη νίκη αυτή, η ΑΕΚ παρέμεινε στην 3η θέση της βαθμολογίας, πέντε αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση του προγράμματος της Super League K19.

ΑΕΚ (Γενναίος Καραχάλιος): Καλλιάρος, Σβίγκος (81' Δημητριάδης) Αντωνόπουλος, Βαλκάνης (68' Ψυρόπουλος) Χατζηνικολάου, Κρουσελνίτσκι, Μαρούτσης (78' Παλαιολόγου) Κολιμάτσης (78' Χριστακόπουλος) Ανδρικόπουλος (68' Ελέζι) Γεωργέας, Κοντορουχάς.