ΑΕΚ-ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 2-1 \\

ΕΙΔΗΣΕΙΣ \\  28/9/2023
Η ΑΕΚ νίκησε 2-1 τον Ατρόμητο στην OPAP ARENA στη Νέα Φιλαδέλφεια, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της STOIXIMAN SUPER LEAGUE 2023-24.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε στο 31' με το πέναλτι που κέρδισε ο Πέτρος Μάνταλος και εκτέλεσε ο Νόρντιν Αμραμπατ, ενώ έχασε μεγάλες ευκαιρίες και για δεύτερο γκολ. Ο Ατρόμητος έμεινε «ζωντανός» και στο 89' έφτασε στην ισοφάριση με το πέναλτι που εκτέλεσε ο Κάρολ Αντζιέλσκι, ένα πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος μαζί με την απευθείας αποβολή του Τζιμπρίλ Σιντιμπέ που τον ανέτρεψε.

Ακόμα και με δέκα παίκτες, όμως, η ΑΕΚ έφτασε στη νίκη με το δεύτερο πέναλτι που κέρδισε ο Μάνταλος (στην ίδια εστία που είχε κερδίσει και το πέναλτι που έκρινε τον αντίστοιχο περσινό αγώνα στις καθυστερήσεις με εκτελεστή τότε τον Αμραμπατ). Ο Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς ανέλαβε να το εκτελέσει στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων (από τα συνολικά 13' που δόθηκαν λόγω των χρονοβόρων ελέγχων VAR) με ψύχραιμη όσο και αριστοτεχνική εκτέλεση «αλά Πανένκα» και να χαρίσει την πρώτη εφετινή εντός έδρας νίκη στην ΑΕΚ.