Λαμία - ΑΕΚ 0-4 \\

ΕΙΔΗΣΕΙΣ \\  25/4/2019
Η ΑΕΚ προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας για 4η συνεχόμενη σεζόν, επικρατώντας με 4-0 της Λαμίας στον δεύτερο μεταξύ τους ημιτελικό (συνολικό σκορ 6-0) και θα διεκδικήσει το τρόπαιο ξανά με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ στις 11 Μαΐου.

Σε ένα πολύ «γεμάτο» πρώτο ημίχρονο, η Ένωση σκόραρε δύο φορές με τον Έκι Πόνσε (36', το 20ο τέρμα του Αργεντινού επιθετικού στις εγχώριες διοργανώσεις φέτος) και τον Μάριο Οικονόμου (41'), είχε επίσης τρία δοκάρια με τους Έκι Πόνσε, Πέτρο Μάνταλο, Μάρκο Λιβάια και ένα γκολ του Πέτρου Μάνταλου στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου που ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ, ενώ δοκάρι είχαν και οι γηπεδούχοι με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φακούντο Μπερτόλιο στο 35'.

Ο Τάσος Μπακασέτας διαμόρφωσε το 3-0 υπέρ της ΑΕΚ με αριστερό βολέ έπειτα από μπαλιά του Πέτρου Μάνταλου στο 53ο λεπτό, πετυχαίνοντας το πρώτο τέρμα του μετά το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό (1-1) στις 7 Οκτωβρίου, ενώ στο 66' ο αρχηγός της Λαμίας, Βάντερσον Σκαρντοβέλι, στην προσπάθειά του να διώξει προ του Μάρκο Λιβάια έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Στο 83' ο Φρανθίσκο Πίτι έπιασε ένα ξαφνικό δεξί σουτ, με τη μπάλα να καταλήγει στο δεξί δοκάρι του Βασίλη Μπάρκα.

Με το τελικό 4-0 υπέρ της και συνολικό σκορ στα ημιτελικά 6-0 η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ προκρίθηκε με εμφατικό τρόπο στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά από το 2015-16 και θα διεκδικήσει το τρόπαιο κόντρα στον ΠΑΟΚ στις 11 Μαΐου.