MENU

NEA \\

Super League K19: ΑΕΚ-Ολυμπιακός 2-3 \\

NEA \\  11/10/2020
Η ομάδα Κ19 της ΑΕΚ ηττήθηκε με 2-3 από την αντίστοιχη του Ολυμπιακού στον εξ αναβολής εντός έδρας αγώνα για την 1η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Κ19 της Super League 2020-21 που πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό Γήπεδο Αρτέμιδος.

Το σκορ στον αγώνα για την ΑΕΚ άνοιξε στο 5ο λεπτό ο Μιχάλης Κοσίδης με πλασέ μετά από λάθος της άμυνας του Ολυμπιακού, ο οποίος όμως απάντησε αμέσως, στο 12’,  με γκολ του Γιώργου Σταμούλη από πάσα του Τάσου Τσέλιου. Στο 28’ η ΑΕΚ με ωραίο συνδυασμό των Ρουκουνάκη και Γεωργέα θα προσπαθήσει να κάνει το 2-1 με ωραίο σουτ του Κοσίδη αλλά θα αποκρούσει ο Καραργύρης και λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου ο Ολυμπιακός έφτασε στο 2-1 με πλασέ του Τσέλιου.

Ο ίδιος παίκτης έκανε το 1-3 στο 46’, ενώ από το 56’ η ΑΕΚ έμεινε με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Ανέστη Βλαχίδη με απευθείας κόκκινη για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Νικήτα Νικόλη. Οι κιτρινόμαυροι, παίζοντας με δέκα παίκτες, μείωσαν σε 2-3 με τον Κοσίδη μετά από πάσα του Λαέρτ Πάπα και στο 88' η ΑΕΚ έφτασε σε ένα ακόμα γκολ που υποδείχθηκε ως οφσάιντ, μετά από πολύ ωραία εκτέλεση φάουλ του Κώστα Ρουκουνάκη και κεφαλιά του Μενέλαου Τσαχματιώτη.

Κίτρινες κάρτες είδαν οι Ποζατζίδης, Τσαρούχας, Μιχόπουλος, Τσιαχματιώτης, Ρουκουνάκης (ΑΕΚ), Τσέλιος, Μπέλιτς, Σουρλής, Καραργύρης, Λιοφάγος, Τσάβος (Ολυμπιακός). Κόκκινες κάρτες είδαν οι Βλαχίδης (ΑΕΚ), Νικόλης (Ολυμπιακός)

Οι συνθέσεις των ομάδων
ΑΕΚ (Ηλίας Καλοπήτας): Θεοχάρης, Κάτσικας, Κώτσιος (53’ Τσαχματιωτης) , Αρβανίτης, Μιτάι, Ποζατζίδης, Ρουκουνάκης, Τσαρούχας (61’ Χριστόπουλος), Μιχόπουλος (53’ Βλαχίδης), Γεωργέας (61' Πάπα), Κοσίδης.
Ολυμπιακός (Αντώνης Νικοπολίδης): Καραργύρης, Τσάβος, Λιοφάγος, Νικόλης, Χριστοφιλόπουλος, Μαυρουδής, Κίτσος (63’ Αρσενίδης), Μπέλιτς (85’ Λιάτσος), Σταμούλης (81’ Ντόι), Σουρλής, Τσέλιος

Διαιτητής: Φίτσας (Δυτ. Αττικής)
Βοηθοί: Μαραθωνίτης (Αθηνών) Μητράκος (Δυτ. Αττικής)

Φωτορεπορτάζ από τον αγώνα στον επίσημο λογαριασμό της Ακαδημίας της ΠΑΕ ΑΕΚ στο Facebook