ΑΕΚ- ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-3 \\

ΕΙΔΗΣΕΙΣ \\  12/3/2023
Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 1-3 από τον Ολυμπιακό στην OPAP ARENA στη Νέα Φιλαδέλφεια, στο πλαίσιο της 26ης και τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της STOIXIMAN SUPER LEAGUE 2022-23.

Η ΑΕΚ ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στο πρώτο ημίχρονο και έχασε μεγάλες ευκαιρίες, ενώ δεν της δόθηκε και πέναλτι στο 4' σε ανατροπή του Πινέδα από τον Ντόη. Ο Ολυμπιακός που είχε εντελώς παθητικό ρόλο στο παιχνίδι, προηγήθηκε εντελώς συμπτωματικά στο 50', όταν ένα ακίνδυνο σουτ του Μπιέλ κόντραρε στον Μουκουντί και ξεγέλασε τον Αθανασιάδη για να γίνει το 0-1.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν δύο γκολ σε αντεπιθέσεις με τους Μπακαμπού και Κανός, όμως η ΑΕΚ συνέχισε να πιέζει, παρά το 0-3, και να χάνει ευκαιρίες, με κορυφαία την κεφαλιά του Γκατσίνοβιτς που απέκρουσε ο Πασχαλάκης στο 70', ένα λεπτό μετά την αποβολή του Πεπ Μπιέλ με δεύτερη κίτρινη.

Το γκολ ήρθε στο 81' από τον Στίβεν Τσούμπερ με σουτ στη δεξιά γωνία έξω από την περιοχή και το 1-3 ήταν το τελικό σκορ. Στο τέλος οι οπαδοί της αποθέωσαν τους ποδοσφαιριστές της ομάδας, αναγνωρίζοντας την προσπάθειά τους και την πορεία που έχει κάνει ως τώρα η καλύτερη ομάδα της Ελλάδας.