ΑΕΚ- ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 4-2 \\

ΕΙΔΗΣΕΙΣ \\  4/2/2024
Η ΑΕΚ νίκησε 4-2 τον Αστέρα Τρίπολης στην OPAP ARENA στη Νέα Φιλαδέλφεια σε αγώνα της 21ης αγωνιστικής της STOIXIMAN SUPER LEAGUE 2023-24.

Ο COSMOTE MVP Εκι Πόνσε ήταν ο πρωταγωνιστής για τρίτο συνεχόμενο αγώνα, καθώς έβαλε τη σφραγίδα του στο γρήγορο προβάδισμα της ΑΕΚ με δύο κεφαλιές στο 25' (μετά από κόντρα στο κεφάλι του Τζουκάνιβιτς) από κόρνερ του Μάνταλου και στο 27' από σέντρα του Νίκλας Ελίασον. Ο τελευταίος είχε εμπλοκή και στο 3-0 στο 43', αφού τη δική του σέντρα προσπάθησε να διώξει ο Ερβιν Τζουκάνοβιτς και έστειλε τη μπάλα άθελά του στα δίχτυα της ομάδας του.

Ο Χουλιάν Μπαρτόλο μείωσε σε 3-1 με πέναλτι (μετά από χέρι του Μήτογλου) στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, όμως ήρθε από τον πάγκο ο Λιβάι Γκαρσία για να «κλειδώσει» τη νίκη για την ΑΕΚ με το 4-1 στο 76'. Το σκορ έκλεισε ο Χουάν Μιριτέγιο στο 90'.

Το ντεμπούτο του με την ΑΕΚ έκανε ο Ρόμπερτ Λιουμπιτσιτς που στο 78' αντικατέστησε τον Πέτρο Μάνταλο.