NEA \\

K19 ΑΕΚ-White Future Falcons 2-1 \\

NEA \\  1/3/2023
Με νίκη έκλεισε τη συμμετοχή της στο AL ABTAL INTERNATIONAL CUP η Κ19 της ΑΕΚ. Η ομάδα μας έκανε την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα στο Σεραφείδειο με τους White Future Falcons από τη Σαουδική Αραβία και έφτασε στο τελικό 2-1.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 12’ μετά από μια κακή αντίδραση της άμυνας της ΑΕΚ που αξιοποίησε ο Αλσαχάαρι, παρά την αρχική διπλή απόκρουση του Πανορμίτη Κάλλιαρου. Η ΑΕΚ κυνήγησε την ισοφάριση και έφτασε σε αυτήν με σουτ του Δημήτρη Βαλκάνη στο 68’ μετά από κόρνερ του Πέτρου Σβίγκου. Η νίκη ήρθε για την ομάδα του Γενναίου Καραχάλιου στο 90’ μετά από μεγάλη μπαλιά του Σβίγκου και κεφαλιά-πάσα του Τάσου Κοντορουχά στον Νίκο Δημητριάδη που σκόραρε μέσα από την περιοχή με ωραίο αριστερό σουτ.

Πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για τα θύματα της τραγωδίας των Τεμπών.

Η σύνθεση της ΑΕΚ: Κάλλιαρος, Σβίγκος, Κοσίδης (46’ Βαλκάνης) Αντωνόπουλος, Γιαννούλης (55’ Γεωργέας) Μαρούτσης (66’ Γεωργόπουλος) Κρουσελνίτσκι (46’ Μούτσα) Κυρσανίδης (66’ Γεωργάτος) Ανδρικόπουλος (66’ Δημητριάδης) Κοντάκης (46’ Χατζηνικολάου) Κοντορουχάς.