ΑΕΚ - Μπενφίκα 2-3 \\

ΕΙΔΗΣΕΙΣ \\  2/10/2018
Η Μπενφίκα επικράτησε με σκορ 3-2 της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του UEFA Champions League.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 2-0 στο 15ο λεπτό, χάρη στα τέρματα των Χάρις Σεφέροβιτς και Άλεξ Γκριμάλδο, ενώ ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος σταμάτησε με εντυπωσιακό τρόπο τον Τάσο Μπακασέτα στο 45' και ο Ρούμπεν Ντίας αντίκρυσε την δεύτερη κίτρινη κάρτα του διαιτητή Όρελ Γκρίνφελντ στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου.

Η Ένωση ανέβασε αρκετά την απόδοσή της στην επανάληψη και κατάφερε να ισοφαρίσει με δύο γκολ του Βίκτωρα Κλωναρίδη (53' - 63'), ο οποίος έγινε έτσι ο πρώτος ποδοσφαιριστής στην Ιστορία του συλλόγου ο οποίος σκοράρει δύο φορές στη φάση των ομίλων του UEFA Champions League.

Το τελικό 3-2 υπέρ της Μπενφίκα διαμόρφωσε στο 74ο λεπτό ο προερχόμενος από τον πάγκο Άλφα Σεμέδο με ατομική προσπάθεια και δεξί σουτ, ενώ στα 20 λεπτά που ακολούθησαν μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης η ΑΕΚ δεν κατάφερε να ισοφαρίσει και να πάρει τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας που δικαιούταν με την απόδοσή της, παρότι πίεσε την αντίπαλη άμυνα και δημιούργησε ευκαιρίες.