ΑΕΚ Β - ΑΕΛ 3-0 \\

ΕΙΔΗΣΕΙΣ \\  30/9/2023
Η ΑΕΚ Β νίκησε 3-0 την ΑΕΛ σε αγώνα που διεξήχθη στο Σεραφείδειο, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Super League 2.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και έφτασαν σε τρία τέρματα με τους Ραντόνια (25') Χριστόπουλο (62') και Σταύρο Πήλιο (66'). Με δέκα παίκτες τελείωσε τον αγώνα η ΑΕΚ Β λόγω αποβολής του Ζαν Πιερ Τιεϊ στο 82'.

Η εξέλιξη του αγώνα
1' Έναρξη της αναμέτρησης
13' Κίτρινη κάρτα στον Λαμαράνα
31' Κίτρινη κάρτα είδε ο Ογκμποε
25' Εκτέλεση φάουλ του Λαμαράνα από τα δεξιά, ο Κοσίδης διεκδικεί την κεφαλιά στο ύψος του δεύτερου δοκαριού και από την ασθενή απομάκρυνση της άμυνας επωφελείται ο Ραντόνια που στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι.
45+1’ Λήξη πρώτου ημιχρόνου.
46' Έναρξη δεύτερου μέρους.
46' Δύσκολη απόκρουση Σουλούκου σε σουτ του Λαμαράνα έξω από την περιοχή.
62' Ο Γκολφίνος αποφεύγει από τα δεξιά στην αντεπίθεση τον Ηλιάδη με υπέροχη προσποίηση μετά από πλάγιο άουτ του Κάτσικα, μπαίνει στην περιοχή και κάνει την πάσα στον Χριστόπουλο που με σουτ μέσα από τη μικρή περιοχή κάνει το 2-0.
66' Ο Πήλιος φεύγει στην αντεπίθεση από τα αριστερά, ντριπλάρει και τον Μαξιμένκο μέσα στην περιοχή και κάνει το 3-0 με δυνατό σουτ.
73' Κίτρινη κάρτα στον Αντράντα
75' Κίτρινη κάρτα στον Τιεϊ
82' Αποβολή Τιεϊ με δεύτερη κίτρινη για κτύπημα εκτός φάσης σε αντίπαλο.
75' Κίτρινη κάρτα στον Μαξιμένκο
89' Αντεπίθεση για την ΑΕΚ και παράλληλη πάσα του Πήλιου από τα αριστερά στον Χριστόπουλο που από καλή θέση μέσα στην περιοχή πλασάρει άουτ.
90+3’ Λήξη του αγώνα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων
ΑΕΚ Β:
 Γκίνης, Ραντόνια (69' Ρουκουνάκης) Κοσίδης, Χρυσόπουλος, Πήλιος, Σαμπανάτζοβιτς (55' Κάτσικας) Λαμαράνα, Ανδρικόπουλος (70' Λάτσι) Χριστόπουλος, Λεφράνκ (35' Γκολφίνος - 69΄Τιεϊ) Σταμούλης.
ΑΕΛ: Σουλούκος, Θ. Παπαγεωργίου (68' Μιλτιάδης) Παπαδόπουλος (68' Μαϊδανός) Μαξιμένκο, Ηλιάδης, Πάτραλης (46' Οτορμίν) Κ. Παπαγεωργίου, Πλέγας (60' Αντράντα) Πεντρόσο, Κοσσονού (46' Νίνο) Ογκμπόε.

Διαιτητής: Παντελής Τζαμουτζαντώνης (ΕΠΣ Χίου)
Βοηθοί: Βασίλης Μωυσιάδης (Γρεβενών) Ισίδωρος Αρμακόλας (Κυκλάδων)
4ος: Γιάννης Ανδρικόπουλος (ΕΠΣ Κυκλάδων)