ΑΕΚ Β - ΑΙΓΑΛΕΩ 3-1 \\

ΕΙΔΗΣΕΙΣ \\  6/4/2023
Η ΑΕΚ Β νίκησε 3-1 το Αιγάλεω σε αγώνα που διεξήχθη στο Σεραφείδειο, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Super League 2.

Η ομάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου ήταν κυρίαρχη στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε 2-0 με σκόρερ τον Τζούντα Γκαρσία στο 37' και τον Μιχάλη Κοσίδη στο 42'. Ενα εντυπωσιακό γκολ του Θεοδόση Μαχαίρα ανέβασε στο 3-0 τον δείκτη του σκορ στο 65' και το τελικό 3-1 διαμορφώθηκε στο 78' από τον Γκερτίν Χοτζάλι.

Η εξέλιξη του αγώνα
1' Έναρξη της αναμέτρησης.
17' Κίτρινη κάρτα στον Παπανικόλα.
20' Κίτρινη κάρτα στον Κωστανάσιο.
28' Κίτρινη κάρτα στον Λάτσι.
33' Εκτέλεση φάουλ του Τσιλιγκίρη, κόντρα στο τείχος και σουτ του Κωστανάσιου που «βγάζει» πάνω στη γραμμή ο Ντάικο
37' Ο Πανεράς έγινε κάτοχος της μπάλας πλάγια δεξιά, έδωσε την μπάλα στον Σταμούλη και αυτός με σέντρα ακριβείας βρήκε στη μικρή περιοχή τον Τζούντα Γκαρσία, ο οποίος με πλασέ έκανε το 1-0
38' Μεγάλη ευκαιρία για το δεύτερο γκολ έχασε ο Ρουκουνάκης που έκανε μία ντρίμπλα και αμέσως το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ο Σικαλιάς απέκρουσε.
42' Το 2-0 για την ΑΕΚ Β με τον Μιχάλη Κοσίδη που πήρε την μπροστινή μπαλιά από τον Κωνσταντίνο Ρουκουνάκη, έκανε το πρώτο πλασέ που απέκρουσε ο Σικαλιάς αλλά στην επαναφορά πλάσαρε στα δίχτυα.
45+1' Ο Πανεράς «έτρεξε» στην αντεπίθεση την ΑΕΚ Β, βρήκε στα δεξιά τον Μπότο, αλλά το σουτ του τελευταίου από καλή θέση έφυγε άουτ.
45+’ Λήξη πρώτου ημιχρόνου.

Έναρξη δεύτερου μέρους.
58' Κίτρινη κάρτα στον Παρρά.
63' Δύσκολή απόκρουση Χατζηεαμμανουήλ στην αριστερή του γωνία σε κεφαλιά του Φουρλάνου.
65' Το 3-0 με εκπληκτικό γκολ του Θεοδόση Μαχαίρα! Ο Γιάννης Κορομηλάς έκανε μια μεγάλη κούρσα στην αντεπίθεση, βρήκε στα αριστερά τον Μαχαίρα και αυτός απέφυγε έναν αμυντικό και έπιασε ένα ασύλληπτο σουτ που κατέληκε στα δίχτυα!
78' Το 3-1 για το Αιγάλεω με γκολ του Γκερτίν Χοτζάλι που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με σουτ μέσα από την περιοχή μετά την αρχική απόκρουση του Χατζηεμμανουήλ σε σουτ του Ανδρέα Σταματή.
90+’ Λήξη του αγώνα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΑΕΚ Β:
Χατζηεμμανουήλ, Σταμούλης, Ντάικο (73' Κάτσικας) Λάτσι, Παρράς, Ρουκουνάκης (76' Δημητρίου) Γερολέμου (46' Μαχαίρας) Μπότος, Τζ. Γκαρσία (61' Κορομηλάς) Πανεράς (72' Γκολφίνος) Κοσίδης.
ΑΙΓΑΛΕΩ: Σικαλιάς, Μπούσης, Παπανικόλας, Φουρλάνος, Χοτζάλι, Τσίτσαρης (56' Ραμίρεζ) Κωστανάσιος (75' Καμαρά) Πολυχρόνης (75' Παλτόγλου) Τσιλιγκίρης, Βλαχομήτρος (46' Σταματής) Μπαστιάνος (56' Κολλάς)

Διαιτητής: Στέφανος-Βάιος Καλατζής (ΕΠΣ Θεσσαλίας).
Βοηθοί: Παναγιώτης-Δημήτριος Σακκάς (ΕΠΣ Θεσσαλίας) Ισίδωρος Αρμακόλας (ΕΠΣ Κυκλάδων)
4ος: Αλέξανδρος Δραγάτης (ΕΠΣΑΝΑ).

Φωτογραφικό ρεπορτάζ από τον αγώνα στον επίσημο λογαριασμό της ΠΑΕ ΑΕΚ στο Facebook