ΑΕΚ Β – ΚΟΖΑΝΗ 1-0 \\

ΕΙΔΗΣΕΙΣ \\  13/12/2023
Η ΑΕΚ Β νίκησε 1-0 την Κοζάνη στον εξ αναβολής αγώνα της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Super League 2.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε αποκλειστικά στην ΑΕΚ Β που έχασε ευκαιρίες και έφτασε τελικά στο γκολ στο 43', όταν ο Τσιμπούκας έστειλε άθελά του τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, προσπαθώντας να αποκρούσει ένα γύρισμα του Σταύρου Πήλιου. Ηταν η τρίτη νίκη στα τελευταία τέσσερα ματς για την ΑΕΚ Β που πλέον ισοβαθμεί στην 5η θέση με την Κοζάνη και την Καρδίτσα, την οποία υποδέχεται την Κυριακή στο Σεραφείδειο.

Πριν τον αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη το αποβιώσαντα Κώστα Νεστορίδη, ενώ οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ Β αγωνίστηκαν με μαύρα περιβραχιόνια. Επίσης αφιέρωσαν το γκολ και τη νίκη τους στον συμπαίκτη τους Ιλιάς Λεφράνκ που την περασμένη εβδομάδα υπέστη ρήξη χιαστού

Η εξέλιξη του αγώνα
1' Έναρξη της αναμέτρησης
10’ Κατέβασμα του Ζίνι στην περιοχή της Κοζάνης με τον Χριστόπουλο να γίνεται αποδέκτης της μπάλας και να σουτάρει και τον Μπογκντάνοβιτς να ακοκρούει στην πρώτη καλή στιγμή της ΑΕΚ Β στο ματς
21´ Ωραία μεταβίβαση του Λαμαράνα στον Ζίνι με τον τελευταίο να επιχειρεί ένα σουτ εκτός περιοχής το οποίο πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του τερματοφύλακα της Κοζάνης
26’ Κίτρινη κάρτα στον Λαμαράνα
32’ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ Β με τον Ρουκουνάκη να εκτελεί κόρνερ, τον Ζίνι να πιάνει κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής και να στέλνει την μπάλα πάνω από την εστία του Μπογκντάνοβιτς
35’ Νέα μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ Β. Μεγάλη μπαλιά του Ρόκσον στον Ζίνι με τον τελευταίο να μπαίνει στην αντίπαλη περιοχή, να πλασάρει προς την εστία ωστόσο ο Τσιμπούκας έκοψε πάνω στη γραμμή πριν η μπάλα να καταλήξει στα δίχτυα
41’ Σουτ του Καλλέργη από επικίνδυνη θέση μέσα από την περιοχή του Γκίνη, έφυγε μόλις άουτ
43’ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ Β! Γύρισμα του Πήλιου από αριστερά μέσα από την περιοχή της Κοζάνης με την μπάλα να χτυπάει πάνω στον Τσιμπούκα και να καταλήγει στα δίχτυα του Μπογκντάνοβιτς
45+2’ Λήξη πρώτου ημιχρόνου.
46' Έναρξη δεύτερου μέρους.
51’ Κίτρινη κάρτα στον Ψάλτη για φάουλ στον Λαμαράνα
61’ Κίτρινη κάρτα στον Ασλαμπάνογλου