ΑΕΚ Β - ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ 3-3 \\

ΕΙΔΗΣΕΙΣ \\  3/4/2024
Η ΑΕΚ Β αναδείχθηκε ισόπαλη 3-3 με τον Μακεδονικό, στο Σεραφείδειο, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των play offs της Super League 2, σε ακόμη ένα χορταστικό παιχνίδι.

Κόντρα στη ροή του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ με τον Σιμόνι στο 26’, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Ζαφειράκης τους έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων. Ωστόσο, η ΑΕΚ Β συνέχισε να πιέζει και στο 40’ μείωσε σε 2-1 με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Θεοδόση Μαχαίρα.

Τρία λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους (48’) η ομάδα μας έφερε το παιχνίδια στα ίσα με πολύ ωραίο γκολ του Δημήτρη Θεοδωρίδη, όμως στο 51’ ο Μακεδονικός πήρε και πάλι το προβάδισμα με πλασέ του Ραμίρεζ από κοντά. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με τη συμπλήρωση των 90’, όταν ο Ζίνι εκτέλεσε εύστοχα πέναλτι που κέρδισε ο Γκολφίνος κάνοντας το 3-3.

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη της αναμέτρησης.
1’ Ο Τζούντα Γκαρσία έκανε κούρσα από δεξιά, έβγαλε στον Θεοδωρίδη, αυτός έκανε το σουτ, αλλά ο Γουναρίδης μπλόκαρε.
18’ Ο Ζίνι έδωσε στον Μαχαίρα από αριστερά, αυτός έκανε το γύρισμα, ο Θεοδωρίδης σκόραρε από κοντά, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.
19’ Έπειτα από φάση διαρκείας ο Λαμαράνα έκανε το σουτ από καλή θέση, αλλά η μπάλα κόντραρε στα σώματα των αμυντικών του Μακεδονικού.
25’ Σέντρα του Μαχαίρα από αριστερά, ο Χρυσόπουλος πήρε την κεφαλιά από κοντά, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το τέρμα του Γουναρίδη!
26’ Ο Μελετίδης έστρωσε για τον Σιμόνι, αυτός έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και έκανε το 0-1.
29’ Ο Ζίνι μπήκε μέσα στην περιοχή, φάνηκε να ανατρέπεται από τον Περέιρα, ωστόσο ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι!
31’ Ο Ραμίρεζ έκανε σουτ μέσα από την περιοχή, ο Αγγελόπουλος απέκρουσε, αλλά ο Ζαφειράκης από κοντά με πλασέ έκανε το 0-2.
35’ Δυνατό σουτ του Μαχαίρα από τα όρια της περιοχής, η μπάλα πέρασε άουτ!
36’ Ο Θεοδωρίδης έκανε κάθετη για τον Ζίνι μέσα στην περιοχή, ο Περέιρα κατάφερε να βάλει την κόντρα την τελευταία στιγμή!
40’ Ο Μαχαίρας με εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-2!
43’ Ο Μαχαίρας εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, ο Ζίνι έκανε το τακουνάκι και έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι!
45+1' Λήξη πρώτου ημιχρόνου.

46' Έναρξη δεύτερου μέρους.
47’ Ο Μαχαίρας έκανε σέντρα από αριστερά, η μπάλα πέρασε στο δεύτερο δοκάρι, ο Ραντόνια έκανε την κεφαλιά από κοντά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ!
48’ Ο Ζίνι έκανε μπαλιά για τον Θεοδωρίδη, αυτός κατέβασε με το στήθος και με δεξί σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-2!
50’ Ο Σιμόνι έκανε γύρισμα από αριστερά και ο Ραμίρεζ με πλασέ από κοντά έκανε το 2-3!
53’ Σουτ του Γκαρσία από τα όρια της περιοχής, η μπάλα κόντραρε και πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Γουναρίδη.
57’ Σουτ του Μαχαίρα έξω από την περιοχή, ο Γουναρίδης έπεσε στη γωνία του και μπλόκαρε.
58’ Ο Λαμαράνα μπήκε στην περιοχή, έκανε του σουτ, αλλά ο Γουναρίδης απέκρουσε.
61’ Έπειτα από φάση διαρκείας ο Ζίνι έκανε το σουτ από την καρδιά της περιοχής, η μπάλα κόντραρε και πέρασε έξω!
69’ Σουτ του Ζίνι μέσα από την περιοχή, έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ ο Γουναρίδης!
75’ Ο Γκολφίνος έκανε ένα πλασέ από αριστερά μέσα στην περιοχή, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.
84’ Ο Μπουλάτοβιτς μπήκε στην περιοχή από δεξιά, έκανε και το πλασέ, η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το τέρμα του Αγγελόπουλου.
90’ Ο Γκολφίνος κέρδισε πέναλτι όταν σουτ που επιχείρησε βρήκε στο χέρι του Σαραγιώτη και ο Ζίνι ευστόχησε για το 3-3!
90+5’ Λήξη του αγώνα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ Β: Αγγελόπουλος, Ραντόνια, Χρυσόπουλος (68' Κοσίδης), Γεμπόα, Γιαννούλης (77' Χριστόπουλος), Λαμαράνα (68' Ρουκουνάκης), Σαμπανάτζοβιτς (77' Παυλίδης), Ζίνι, Μαχαίρας, Τζούντα Γκαρσία (73' Γκολφίνος), Θεοδωρίδης.

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ: Γουναρίδης, Σαραγιώτης, Μπουκουβάλας, Περέιρα (80' Γρομητσάρης), Τσουκάνης (69' Λυμπεράκης), Μελετίδης (80' Τσιλιγγίρης), Παναγιωτούδης, Ραμίρεζ (59' Λεωνιδόπουλος), Μπουλάτοβιτς, Ζαφειράκης (80' Κουλούρης), Σιμόνι.

Διαιτητής: Παναγιώτης Κουκουλάς (ΕΠΣ Λέσβου).
Βοηθοί: Αντώνης Καλλής (ΕΠΣΑΝΑ) Δήμητρα Τσαγανού (ΕΠΣΔΑ).
4ος: Αλέξανδρος Φωκάς (ΕΠΣ Αχαϊας).