ΑΕΛ - ΑΕΚ Β 1-1 \\

ΕΙΔΗΣΕΙΣ \\  4/1/2024
H ΑΕΚ Β αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την ΑΕΛ στο AEL FC ARENA, σε αγώνα της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League 2.

Η ομάδα του Νίκου Κούστα πραγματοποίησε μια πολύ καλή εμφάνιση απέναντι στην πρωτοπόρο του ομίλου της και ήταν αυτή που πήρε κεφάλι στο σκορ στο 51' με κεφαλιά του Χριστόπουλου, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 68' με τον Ογκμπόε και το σκορ δεν άλλαξε μέχρι τη λήξη, αν και ακόμη και στα τελευταία λεπτά (84') η ΑΕΚ Β είχε την ευκαιρία με τον Σταμούλη να πάρει τη νίκη, με τον Σουλούκο όμως να καταφέρνει να αντιδράσει.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Έναρξη του αγώνα.
12' Ο Νίνο έκανε ένα σουτ από τα όρια της περιοχής, ο Γκίνης έπεσε σωστά στη γωνία του και μπλόκαρε.
19’ Ο Κώστας Παπαγεωργίου εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ από καλή θέση, ο Γκίνης ακούμπησε τη μπάλα με τα ακροδάχτυλα και στη συνέχεια αυτή χτύπησε στο αριστερό του δοκάρι!
27’ Ο Μαχαίρας εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ από τον άξονα, ο Σουλούκος μπλόκαρε στη γωνία του.
43’ Ο Λαμαράνα βρήκε τον Μαχαίρα λίγο έξω από την περιοχή, αυτός κατέβασε ωραία, έκανε και το σουτ, αλλά δεν βρήκε στόχο.
45+2' Λήξη πρώτου ημιχρόνου.

Έναρξη β' ημιχρόνου.
51’ Ο Μαχαίρας έκανε ωραία ενέργεια, έδωσε στον Ραντόνια, αυτός έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Χριστόπουλος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1!
59’ Ο Κώστας Παπαγεωργίου έκλεψε, έκανε το σουτ λίγο έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το τέρμα του Γκίνη.
62’ Ο Σουλούκος έκανε λάθος απομάκρυνση, ο Θεοδωρίδης έκανε με τη μία το σουτ έξω από την περιοχή, όμως ο Ηλιάδης κατάφερε να αποκρούσει με το κεφάλι προ του κενού τέρματος!
67’ Ο Κανελλόπουλος έκανε ένα σουτ με τη μία έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ!
68’ Ο Πεντρόζο έκανε σέντρα, ο Ογκμπόε πήρε την κεφαλιά στην καρδιά της περιοχής και ισοφάρισε σε 1-1.
84’ Ο Λαμαράνα έκανε κάθετη μπαλιά για τον Σταμούλη μέσα στην περιοχή, αυτός έκανε το σουτ, αλλά ο Σουλούκος μπλόκαρε!