MENU

ΕΙΔΗΣΕΙΣ \\

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ - ΑΕΚ Β 2-2 \\

ΕΙΔΗΣΕΙΣ \\  11/11/2023
H ΑΕΚ Β αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τον Απόλλωνα Πόντου, στο Δημοτικό Στάδιο Πολυκάστρου, σε ματς για την 8η αγωνιστική της Super League 2.

Η ομάδα του Νίκου Κούστα ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 34’ με γκολ του Αλέξη Γκολφίνου, όμως ισοφαρίστηκε δύο λεπτά αργότερα με πλασέ του Χρήστου Αλμπάνη, ο οποίος στο 64’ ολοκλήρωσε την ανατροπή για τον Απόλλωνα κάνοντας το 1-2. Ωστόσο, οι Κιτρινόμαυροι πίεσαν μέχρι το τέλος και δικαιώθηκαν στην εκπνοή, με τον Αποστόλη Χριστόπουλο να σκοράρει στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων και να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

Η εξέλιξη του ματς:

1' Έναρξη του αγώνα.
7' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Λαμαράνα, ο οποίος –έπειτα από αντεπίθεση- επωφελήθηκε από λάθος της άμυνας και βρέθηκε σε ιδανική θέση, όμως το πλασέ του κόντραρε σε σώμα αμυνόμενου και κατέληξε σε κόρνερ!
22' Καλό σουτ του Ντε Τομάς έξω από την περιοχή, απέκρουσε σε κόρνερ ο Γκίνης στη δεξιά του γωνία.
26' Ο Κοντορουχάς φάνηκε να ανατρέπεται μέσα στην περιοχή, όμως ο διαιτητής αντί για πέναλτι έδωσε κίτρινη κάρτα στον παίκτη της ΑΕΚ Β!
34’ Ο Λαμαράνα κινήθηκε προς τον άξονα, με μεγάλη μπαλιά βρήκε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας τον Κάτσικα, ο οποίος προχώρησε, πάσαρε στον Γκολφίνο και αυτός με πλασέ έκανε το 0-1!
36’ Έπειτα από γύρισμα από την αριστερή πλευρά της άμυνας της ΑΕΚ Β’, ο Αλμπάνης με πλασέ με τη μία έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για την ισοφάριση (1-1).

45+1' Λήξη πρώτου ημιχρόνου.

Έναρξη β' ημιχρόνου.
64’ Ο Καζάου από δεξιά μέσα στην περιοχή έκανε γύρισμα και ο επερχόμενος Αλμπάνης με σουτ στην κίνηση έκανε το 1-2.
83’ Ο Μπλανκ Καζάου έκανε κοντινό πλασέ από πολύ καλή θέση, όμως ο Γκίνης απέκρουσε σωτήρια.
90' Καλή ευκαιρία για την ΑΕΚ Β, με κοντινό πλασέ του Γκαρσία, το οποίο απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα.
90+5’ Σέντρα του Ρουκουνάκη από αριστερά, ο Τζούντα έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, η μπάλα κόντραρε σε σώματα και ο Χριστόπουλος με πλασέ από κοντά την έστειλε στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα για το 2-2!
90+5’ Αποβολή του Ρουκουνάκη με απευθείας κόκκινη κατά τους πανηγυρισμούς του γκολ.
90+6' Λήξη αγώνα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Απόλλων Πόντου:  Κίναλης, Καλογέρης, Τζαλόσι, Αλμπάνης, Αμαραντίδης, Μέτγκενμπεργκ (55' Καρδάρης), Μουμίν, Αμπουντού (58' Ίννος), Καζάου, Αγουάδο, Ντε Τομάς (79' Ζαπουνίδης).

ΑΕΚ Β: Γκίνης, Κανελλόπουλος (70' Τιεΐ), Κοσίδης, Χρυσόπουλος, Γεωργέας (61' Ανδρικόπουλος), Κάτσικας, Ρουκουνάκης, Φοφανά, Λαμαράνα, Γκολφίνος (56' Χριστόπουλος), Κοντορουχάς (70' Τζ. Γκαρσία).

Διαιτητής: Ιωάννης Τομαράς (ΕΠΣ Θράκης)
Βοηθοί: Παναγιώτης Κουβαλάκης (ΕΠΣ Δράμας) Αγγελος Ζήρδας (ΕΠΣ Δράμας)
4ος: Αναστασία Μυλοπούλου (ΕΠΣ Καβάλας)