MENU

ΕΙΔΗΣΕΙΣ \\

ΚΑΛΑΜΑΤΑ- ΑΕΚ Β 0-1 \\

ΕΙΔΗΣΕΙΣ \\  18/6/2023
H ΑΕΚ Β νίκησε 1-0 την Καλαμάτα σε αγώνα της 30ης αγωνιστικής της Super League 2, που διεξήχθη στο δημοτικό στάδιο της πρωτεύουσας της Μεσσηνίας.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Αποστόλης Χριστόπουλος με εξαιρετικό πλασέ λίγο πριν το ημίχρονο. Η ομάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου έκανε πολύ καλή εμφάνιση, αν και πήγε στην Καλαμάτα με 17 παίκτες λόγω πολλών προβλημάτων τραυματισμών, και ολοκλήρωσε τη σεζόν με ένα αήττητο σερί πέντε αγώνων. Στον σημερινό αγώνα είχε την υποστήριξη περίπου 50 οπάδών της ΑΕΚ από τη Μεσσηνία.

Η εξέλιξη του ματς
1’ Έναρξη του αγώνα.
12' Πρώτη ευκαιρία για την Καλαμάτα με το σουτ του Αρναρέλλη μέσα από την περιοχή που απέκρουσε με το πόδι ο Γκίνης.
15' Νέα δύσκολη απόκρουση του Γκίνη σε δυνατό σουτ του Βασιλόγιαννη.
27' Κάθετη κίνηση του Χριστόπουλου με τη μπάλα και σουτ μέσα από την περιοχή της Καλαμάτας πάνω από τα δοκάρια.
33' Κίτρινη κάρτα είδε ο Γεωργέας
41' Μεγάλη διπλή ευκαιρία της ΑΕΚ Β, αρχικά με το σουτ του Κορομηλά έξω από την περιοχή που κτύπησε στο δεξί δοκάρι και στη συνέχεια με το κοντινό πλάσέ του Γεωργέα που απέκρουσε ο Ταϊρης.
43' Το 0-1 για την ΑΕΚ Β με άψογο πλασέ του Αποστόλη Χριστόπουλου μετά από ασίστ του Σπύρου Σκόνδρα.
45+2’ Λήξη πρώτου ημιχρόνου.
Έναξη β' ημιχρόνου.
59' Μεγάλη απόκρουση του Γκίνη σε πλασέ του Πασά από πολύ καλή θέση μέσα στην περιοχή!
61' Σουτ του Αρναρέλλη μπλοκάρει ο Γκίνης στη δεξιά του γωνία.
78' Μεγάλη ευκαιρία έχασε ο Νούλας που έγινε κάτοχος της μπάλας έξω από την περιοχή, «άδειασε» έναν αντίπαλο και έκανε ένα σουτ που απέκρουσε δύσκολα στην αριστερή του γωνία ο Ταϊρης!
82' Κίτρινη κάρτα είδε ο Χατζηκυριάκος.
83' Κίτρινη κάρτα είδε ο Πασάς.
90+1΄Κίτρινη κάρτα είδε ο Γκίνης
Λήξη αγώνα 90+5'

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΚΑΛΑΜΑΤΑ:
Ταϊρης, Μόζερ, Μπαξεβάνος, Παπατόλιος, Ασίγκμπα, Καραγκούνης, Μπουλλάρι (83' Πανουργιάς) Αρναρέλλης, Βασιλόγιαννης (51' Μαρκόφσκι) Πασάς, Ρόβας
ΑΕΚ Β: Γκίνης, Κ. Σταμούλης, Τρούμπουλος, Χατζηκυριάκος, Γεωργέας, Κορομηλάς (71' Νούλας) Πάπα, Γκολφίνος, Πανεράς (85' Γ. Σταμούλης) Σκόνδρας (60' Παρράς) Απ. Χριστόπουλος (85' Κάτσικας).

Διαιτητής: Νικόλαος Παπακωνσταντίνου (ΕΠΣ Φθιώτιδας).
Βοηθοί: Νικόλαος Τριαντάφυλλος (ΕΠΣ Κορινθίας) Παναγιώτης Τσούκας (ΕΠΣ Αρκαδίας)
4ος: Ιωάννης Παπαγεωργόπουλος (ΕΠΣ Αργολίδας).