ΛΑΜΙΑ-ΑΕΚ 1-3 \\

ΕΙΔΗΣΕΙΣ \\  24/2/2024
Η ΑΕΚ νίκησε 3-1 τη Λαμία στο ΔΑΚ της ομώνυμης πόλης, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της STOIXIMAN SUPER LEAGUE 2023-24.

H ομάδα του Ματίας Αλμέιδα ήταν πολύ αποτελεσματική στο πρώτο ημίχρονο και πέτυχε δύο γκολ, αρχικά με την κεφαλιά του Ντομαγκόι Βίντα μετά από εκτέλεση κόρνερ του Νορντίν Άμραμπατ στο 17' και στη συνέχεια με πλασέ του Νίκλας Ελίασον μετά από ασίστ του Ορμπελίν Πινέδα στο 41'.

Το τρίτο γκολ ήρθε στο 63' με ωραία γυριστή κεφαλιά του Στίβεν Τσούμπερ μετά από εκτέλεση φάουλ του Αμραμπατ και το σκορ έκλεισε ένα λεπτό μετά ο Σίντκλεϊ Φερέιρα με σουτ από δύσκολη γωνία πλάγια αριστερά. Στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σταύρος Πήλιος σημάδεψε με δυνατό δεξί σουτ το οριζόντιο δοκάρι της εστίας της Λαμίας.

Η ΑΕΚ με τη νίκη της αυτή παραμένει μόνη στην κορυφή και την ερχόμενη Τετάρτη επιστρέφει στην OPAP ARENA για τον αγώνα της 25ης αγωνιστικής με τον ΠΑΣ Γιάννινα.