ΑΕΚ Β - ΠΟΤ ΗΡΑΚΛΗΣ 0-0 \\

ΕΙΔΗΣΕΙΣ \\  25/2/2024
Η ΑΕΚ Β αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 με τον ΠΟΤ Ηρακλή σε αγώνα της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Super League 2 στο Σεραφείδειο.

Η ομάδα του Νίκου Κούστα ήταν απόλυτη κυρίαρχος στον αγωνστικό χώρο, όμως δεν κατάφερε να αξιοποιήσει τις μεγάλες ευκαιρίες που δημιούργησε, με αποκορύφωμα τις δύο μεγάλες στιγμές της στις καθυστερήσεις του αγώνα. Στην 6η θέση η ΑΕΚ Β με ένα βαθμό λιγότερο από τον ΠΟΤ Ηρακλή, αλλά και με έναν αγώνα λιγότερο, αυτόν με τον ουραγό Απόλλωνα Πόντου που έχει οριστεί για την ερχόμενη Πέμπτη.

Η εξέλιξη του αγώνα:
1' Έναρξη της αναμέτρησης.
9' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ Β! Ο Θεοδωρίδης έκανε «μπάσιμο» από αριστερά και γύρισε παράλληλα προς τη μικρή περιοχή, όπου ο Ρουκουνάκης, προ κενής εστίας, δεν έκανε καλή επαφή με την μπάλα.
36' Δύσκολη απόκρουση Παλαβράκη σε σουτ του Μαχαίρα έξω από την περιοχή.
37' Κόρνερ Μαχαίρα από αριστερά, απόκρουση της άμυνας και σουτ του Τζούντα πάνω από τα δοκάρια
45+1’ Λήξη πρώτου ημιχρόνου.
46' Έναρξη δεύτερου μέρους.
54' Κίτρινη κάρτα στον Βιτλή.
58' Συρτό σουτ του Γκαρσία μέσα από την περιοχή έφυγε άουτ
74' Κίτρινη κάρτα στον Τσαγκαλίδη.
88' Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Τσαγκαλίδη και αποβολή.
90+1' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ Β με το σουτ του Χριστόπουλου που απέκρουσε ο Παλαβράκης!
90+2' Νέα μεγάλη ευκαιρία με την κεφαλιά του Τιεΐ στο οριζόντιο δοκάρι!
90+7' Κίτρινη κάρτα στον Πατράλη.
90+8’ Λήξη του αγώνα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΑΕΚ: Θεοχάρης, Κάτσικας, Χρυσόπουλος, Γεμπόα, Παυλίδης (80' Σαμπανάτζοβιτς) Φοφανά (90' Τιεϊ) Λαμαράνα,, Ρουκουνάκης (73' Χριστόπουλος) Μαχαίρας, Τζ. Γκαρσία (73' Γκολφίνος) Θεοδωρίδης (80' Σκόνδρας).
ΠΟΤ ΗΡΑΚΛΗΣ: Παλαβράκης, Βιτλής, Πατράλης, Γκμπενιόν, Τσαγκαλίδης, Κωστόπουλος, Νεοφυτίδης, Σιούτας, Έμπο, Γκερμούς (75' Σπυρίδης - 89' Χειρίτραντας) Κούστα (79' Τόρες).

Διαιτητής: Ανδρομάχη Τσιοφλίκη (ΕΠΣ Λάρισας).
Βοηθοί: Νικόλαος Μαυροκορδόπουλος (ΕΠΣ Αργολίδας) Αντώνιος Ιωάννου (ΕΠΣ Εύβοιας).
4ος: Νικόλαος Χρονάς (ΕΠΣ Αχαϊας).