ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ - ΑΕΚ Β 1-1 \\

ΕΙΔΗΣΕΙΣ \\  9/12/2023
H ΑΕΚ Β αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τον Μακεδονικό στο γήπεδό του, στη Νέα Ευκαρπία, σε παιχνίδι της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League 2.

Η ομάδα μας ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και το αποτέλεσμα την αδικεί, καθώς είχε πολλές ευκαιρίες για να σκοράρει, ενώ είδε δύο φορές τη μπάλα να σταματάει στο δοκάρι σε προσπάθειες των Χριστόπουλου και Χρυσόπουλου με ισάριθμες κεφαλιές!

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν στο 66’ σε μια από τις λίγες καλές στιγμές τους, με τον Χάσεκ να σκοράρει με πλασέ μέσα από την περιοχή, όμως η ΑΕΚ Β απάντησε πέντε λεπτά αργότερα με ένα εκπληκτικό σουτ του Κάτσικα, με το οποίο διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Η εξέλιξη του ματς:

Έναρξη του αγώνα.
10’ Ο Κάτσικας δοκίμασε ένα σουτ έξω από την περιοχή, ο Περντρέου έπεσε στη δεξιά του γωνία και μπλόκαρε.
15’ Ο Ζίνι κατέβασε τη μπάλα μέσα στην περιοχή από αριστερά, έκανε και το σουτ, αλλά δεν βρήκε στόχο.
17΄ Ο Χριστόπουλος υποδέχθηκε μια μεγάλη μπαλιά, έκανε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα χτύπησε στο δεξιό δοκάρι του Περντρέου!
19’ Σουτ του Ζίνι από τα όρια της περιοχής, ο Περντρέου έπεσε και πάλι σωστά και μπλόκαρε.
30’ Ο Πήλιος έκανε ωραία ενέργεια και γύρισμα από δεξιά, ο Σκόνδρας έκανε ένα γυριστό σουτ, αλλά ο Περντρέου έδιωξε σε κόρνερ!
31’ Σουτ του Ζίνι από τα όρια της περιοχής, ο Περντρέου απέκρουσε και πάλι εντυπωσιακά!
32’ Νέο σουτ του Ζίνι λίγο έξω από την περιοχή, ο τερματοφύλακας του Μακεδονικού μπλόκαρε.
37’ Ο Τσιλιγκίρης εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ από πολύ καλή θέση, η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Θεοχάρη.
39’ Ο Χριστόπουλος έκανε διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή, ο Περντρέου απέκρουσε και πάλι.
45+1’ Λήξη πρώτου ημιχρόνου.

Έναρξη β' ημιχρόνου
65’ Ο Χριστόπουλος δοκίμασε ένα σουτ αρκετά έξω από την περιοχή, ο Περντρέου μπλόκαρε.
66’ Ο Χάσεκ με πλασέ μέσα από την περιοχή άνοιξε τον σκορ για τον Μακεδονικό (1-0).
71’ Ο Κάτσικας με ένα εξαιρετικό σουτ από τα όρια της περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για τη γρήγορη ισοφάριση (1-1)!
83’ Ο Ρουκουνάκης εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, ο Χρυσόπουλος πήρε την κεφαλιά, η μπάλα στο δοκάρι!!!