ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ-ΑΕΚ Β 1-1 \\

ΕΙΔΗΣΕΙΣ \\  5/2/2024
H ΑΕΚ Β αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τη Νίκη Βόλου στο γήπεδο Νεάπολης Βόλου σε αγώνα της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League 2.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς (7') με ένα σουτ του Τάσου Τζιώρα, όμως η ΑΕΚ Β έφτασε στην ισοφάριση στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με το πέναλτι που κέρδισε ο Δημήτρης Θεοδωρίδης και εκτέλεσε ο αρχηγός της ομάδας Θεοδόσης Μαχαίρας.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Έναρξη του αγώνα.
7' Το 1-0 για τη Νίκη με βολέ του Τζιώρα μέσα από την περιοχή μετά από σέντρα του Κρητικού.
21' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ Β, με τον Γκαραβέλή να αποκρούει το σουτ του Ρουκουνάκη από το ύψος της μικρής περιοχής μετά από σέντρα του Παυλίδη από τα αριστερά.
22' σουτ του Ρουκουνάκη έξω από την περιοχή φεύγει άουτ.
26' Διαγώνιο σουτ του Θεοδωρίδη από πλάγια αριστερά φεύγει άουτ.
39' Κίτρινη κάρτα στον Γαβριηλίδη
45+2' Λήξη πρώτου ημιχρόνου.

Έναρξη β' ημιχρόνου.
49' Μετά από φάουλ του Κυριακίδη ο Κάσσος πήρε την κεφαλιά, ο Θεοχάρης απέκρουσε και ο Γαβριηλίδης με νέα κεφαλιά εξ επαφής και με εξουδετερωμένο τον Θεοχάρη έστειλε την μπάλα άουτ.
66' Καλό σουτ του Λαμαράνα έξω από την περιοχή φεύγει άουτ
69' Κίτρινη κάρτα στον Πολίτη
79' Καλό σουτ του Γκολφίνου έξω από την περιοχή φεύγει συρτά άουτ!
90' Πέναλτι κερδίζει η ΑΕΚ Β σε ανατροπή του Θεοδωρίδη από τον Να που βλέπει και κίτρινη κάρτα.
92' Το 1-1 για την ΑΕΚ Β! Ο Θεοδόσης Μαχαίρας εκτελεί το πέναλτι και ισοφαρίζει!
90+8' Λήξη αγώνα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: Γκαραβέλης, Κάσσος (71' Τοπαλίδης) Στίκας, Γιαννίτσης, Αναστασίου, Κυριακίδης, Λίταινας (72' Πέττας)) Γαβριηλίδης, Πολίτης (82' Βουκελάτος) Κρητικός (50' Να) Τζιώρας.
ΑΕΚ Β: Θεοχάρης, Κανελλόπουλος, Χρυσόπουλος, (72' Χρυσόπουλος) Γεμπόα, Παυλίδης, Σαμπανάτζοβιτς (57' Γκολφίνος) Ρουκουνάκης, Κάτσικας (46' Τζ. Γκαρσία) Λαμαράνα (82' Χριστόπουλος) Μαχαίρας, Θεοδωρίδης.

Διαιτητής: Θεόδωρος Πουλόπουλος (ΕΠΣ Πειραιά).
Βοηθοί: Τιμολέων Γεωργακόπουλος (ΕΠΣ Πειραιά) Κώστας Γκουριώτης (ΕΠΣ Αργολίδας).
4ος: Γεώργιος Μελιτζανίδης (ΕΠΣ Ημαθίας).