ΟΦΗ - ΑΕΚ 0-3 \\

ΕΙΔΗΣΕΙΣ \\  29/9/2018
Η ΑΕΚ επικράτησε με σκορ 3-0 του ΟΦΗ στο Ηράκλειο για την 5η αγωνιστική της Super League ΣΟΥΡΩΤΗ, χάρη σε τέρματα του Τάσου Μπακασέτα (20'), του Ροντρίγκο Γκάλο (32') και του Έκι Πόνσε (64').

H αποψινή ήταν η πρώτη νίκη της Ένωσης στην έδρα του ΟΦΗ από τον Μάρτιο του 2008, με τον Έλληνα διεθνή μεσοεπιθετικό να σκοράρει με ωραίο αριστερό σουτ έξω από την περιοχή, τον 32χρονο Βραζιλιάνο δεξιό μπακ-χαφ με εντυπωσιακή εκτέλεση φάουλ και τον Αργεντινό επιθετικό με κοντινή προσπάθεια.

Στο 30ο λεπτό της αναμέτρησης αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο αμυντικός των γηπεδούχων, Δημήτρης Κομεσίδης, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο του ματς τραυματίστηκε στο γόνατο ο Έλντερ Λόπες και αντικαταστάθηκε από τον Νίκλας Χουλτ.

H AEK πλέον στρέφει την προσοχή της στο σπουδαίο παιχνίδι με την Μπενφίκα για την 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του UEFA Champions League το βράδυ της Τρίτης (22.00) στο ΟΑΚΑ.