Ξάνθη - ΑΕΚ 1-3 \\

ΕΙΔΗΣΕΙΣ \\  7/4/2019
Η ΑΕΚ επικράτησε με ανατροπή και σκορ 3-1 της Ξάνθης στα Πηγάδια για την 27η αγωνιστική της Super League ΣΟΥΡΩΤΗ.

Η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς πήρε προβάδισμα στο 33ο λεπτό της αναμέτρησης, με δυνατή κεφαλιά του Αργεντινού επιθετικού Ματίας Γκαστόν Κάστρο έπειτα από σέντρα του Χόρχε Κασάδο.

Η Ένωση ανέβασε πολύ την απόδοσή της στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα και πήρε τη νίκη, με τον Μάριο Οικονόμου να σκοράρει σε δεύτερη συνεχόμενη αναμέτρηση για την ισοφάριση στο 68', τον Έκι Πόνσε, με το 15ο γκολ του σε 24 συμμετοχές στο φετινό πρωτάθλημα, να διαμορφώνει με εξαιρετικό δεξί βολέ έπειτα από ενέργεια του Ροντρίγκο Γκάλο το 2-1 υπέρ της στο 70ο λεπτό και τον Λούκας Μπογέ να σφραγίζει την εκτός έδρας νίκη των πρωταθλητών (3-1) στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, πλασάροντας από κοντά τον τερματοφύλακα Ζίβκο Ζίβκοβιτς.

Η σημερινή ήταν η πρώτη νίκη της ΑΕΚ στην έδρα της Ξάνθης στο πλαίσιο της Super League ΣΟΥΡΩΤΗ από τον Σεπτέμβριο του 2011, όταν επίσης με ανατροπή και τον Μανόλο Χιμένεθ στην τεχνική ηγεσία της είχε νικήσει με 4-3, ενώ περισσότεροι από 1.000 Ενωσίτες οπαδούς την υποστήριξαν στην προσπάθειά της.