NEA \\

Super League K17: ΑΕΚ-Αστέρας Τρίπολης 2-0 \\

NEA \\  18/3/2023
Η ΑΕΚ νίκησε 2-0 τον Αστέρα Τρίπολης σε αγώνα για την 14η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Κ17 της Super League 2022-23 που πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό Στάδιο Γαλατσίου.

Το σκορ άνοιξε για την ΑΕΚ στο 23ο λεπτό ο Τσαραμανίδης που πλάσαρε από κοντά στην ανυπεράσπιστη εστία, στην επαναφορά της μπάλας μετά από εκτέλεση φάουλ του Παλαιολόγου στο οριζόντιο δοκάρι. Ο Αστέρας προσπάθησε να ισοφαρίσει και είχε ένα οριζόντιο δοκάρι σε σουτ του Στράγκα στο 43'.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ κυνήγησε το δεύτερο γκολ που θα της εξασφάλιζε τη νίκη και έφτασε σε αυτό στο 75ο λεπτό, όταν ο Παλαιολόγου κινήθηκε μέσα στην αντίπαλη περιοχή, έκανε ένα σουτ που αρχικά αποκρούστηκε, αλλά στη συνέχεια της φάσης μετά από προσπάθεια του Ράπτη η μπάλα έφτασε ξανά στον Παλαιολόγου που μπήκε με την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα.

ΑΕΚ (Πέτρος Τασουνίδης): Αναργύρου, Τσαραμανίδης, Καντίου, Ψυρόπουλος, Μαρκόπουλος, Ντάνι (80' Αβράσογλου) Κολιμάτσης (87' Παπαζήσης) Σαρρής, Παλαιολόγου, Ανδριώτης (87' Νώα) Ράπτης (80' Ψυχογιός).