NEA \\

Super League K17: Αστέρας Τρίπολης-ΑΕΚ 1-1 \\

NEA \\  14/1/2023
Η ομάδα Κ17 της ΑΕΚ αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την αντίστοιχη του Αστέρα Τρίπολης στον αγώνα για την 5η αγωνιστική της β' φάσης του Πρωταθλήματος Κ17 της Super League 2022-23 που πραγματοποιήθηκε στις εγκαταστάσεις της ομάδας της Αρκαδίας.

Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα όμως οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έφτασαν στο γκολ στο 34ο λεπτό από στημένη φάση με τον Τηλαβερίδη.

Οι κιτρινόμαυροι αντέδρασαν και έχασαν μία μεγάλη ευκαιρία στο 40' με κεφαλιά του Παπαζήση, όμως δέκα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου έφτασαν στο γκολ με εντυπωσιακό γυριστό σουτ του Παλαιολόγου στο Γ της εστίας μετά από σέντρα του Ελέζι.

Η ΑΕΚ θα μπορούσε να έχει σημειώσει κι άλλο γκολ, όμως το σουτ του Κολιμάτση στο 58' πήγε στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 62' εκτέλεσε φάουλ που έφυγε λίγο πάνω από την εστία του Αστέρα. Επίσης ο Παλαιολόγου είχε χαμένο τετ α τετ στο 83'. Η ομάδα της ΑΕΚ έκανε συνολικά ένα πολύ καλό παιχνίδι και θα μπορούσε να έχει φύγει με τη νίκη.

ΑΕΚ (Πέτρος Τασουνίδης): Αναργύρου, Τσιρδήμος (55' Αβράσογλου) Ψυρόπουλος, Παπαζήσης, Μαρκόπουλος, Ντάνι, Κολιμάτσης (75' Παναγιωτόπουλος) Σαρρής (85' Λεβής) Παλαιολόγου, Ελέζι (85' Ράπτης) Δασκαλόπουλος (55' Ανδριώτης).

Φωτογραφικό ρεπορτάζ του αγώνα στη σελίδα της Ακαδημίας της ΠΑΕ ΑΕΚ στο Facebook