ΚΑΛΛΙΘΕΑ - ΑΕΚ Β 3-0 \\

ΕΙΔΗΣΕΙΣ \\  5/12/2022
H ΑΕΚ Β ηττήθηκε με 3-0 από την Καλλιθέα σε αγώνα για την 5η αγωνιστική της Super League 2, που διεξήχθη το απόγευμα της Δευτέρας στο Δημοτικό Στάδιο Καλλιθέας «Γρηγόρης Λαμπράκης».

Τα γκολ που έκριναν την αναμέτρηση πέτυχαν ο Γιάννης Λουκίνας στο 5’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ο Παναγιώτης Κυνηγόπουλος στο 47’ με κοντινή κεφαλιά και ο Θανάσης Κωστανάσιος στο 86’ με πλασέ.

Η ομάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου είχε να αντιμετωπίσει σοβαρά αγωνιστικά προβλήματα, λόγω της απουσίας των ποδοσφαιριστών που ακολούθησαν την αποστολή της πρώτης ομάδας στην Ολλανδία, αλλά και τραυματισμών, ενώ κλήθηκε να διαχειριστεί και τρεις αναγκαστικές αλλαγές (Σταμούλης, Γερολέμου, Χριστοφιλόπουλος) κατά τη διάρκεια του αγώνα.

Παρ’ όλα αυτά, το τελικό σκορ αδικεί την ΑΕΚ Β, καθώς δημιούργησε πολλές ευκαιρίες για να σκοράρει, τις οποίες, όμως, δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί –και- λόγω του τερματοφύλακα της Καλλιθέας Γιώργου Στρέζου, ο οποίος βρέθηκε σε πολύ καλή μέρα.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

1’ Έναρξη του αγώνα.
 2’ Η μπάλα στρώθηκε στον Γερολέμου μέσα στην περιοχή, αυτός έκανε το σουτ, αλλά ο Στρέζος απέκρουσε!
5’ Ο Λουκίνας εκτέλεσε εύστοχα πέναλτι που κέρδισε η Καλλιθέα για χέρι του Κάτσικα και έκανε το 1-0.
13’ Ο Σκόνδρας έκανε σέντρα από δεξιά, ο Ευθύμης Χριστόπουλος έπιασε ένα εντυπωσιακό γυριστό σουτ, αλλά ο Στρέζος απέκρουσε με υπερένταση στη γωνία του!
15’ Ο Πάπα έκανε μια βαθιά μπαλιά για τον Αποστόλη Χριστόπουλο, αυτός μπήκε στην περιοχή, έκανε το διαγώνιο σουτ, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.
26’ Δυνατό σουτ του Σαντάνα, με σωστή τοποθέτηση ο Χατζηεμμανουήλ μπλόκαρε σταθερά.
28’ Ο Γερολέμου έπαιξε ωραία κάθετα για τον Αποστόλη Χριστόπουλο, αυτός έκανε το πλασέ, αλλά ο Στρέζος απέκρουσε!
38’ Ο Αποστόλης Χριστόπουλος έφυγε στην αντεπίθεση, μπήκε στην περιοχή από δεξιά, έκανε και το σουτ, αλλά ο Ευαγγέλου πρόλαβε να βάλει την κόντρα και να διώξει σε κόρνερ.
45+1’ Λήξη πρώτου ημιχρόνου.

46’ Έναρξη δευτέρου μέρους.
47’ Σέντρα του Ρέντζα από δεξιά, ο Κυνηγόπουλος με κεφαλιά από κοντά έκανε το 2-0 για την Καλλιθέα.
49’ Σέντρα του Σκόνδρα από αριστερά, ο Γκολφίνος πήρε την κεφαλιά στην καρδιά της περιοχής, αλλά ο Στρέζος μπλόκαρε.
51’ Ωραία αντεπίθεση της ΑΕΚ κατέληξε σε πλασέ του Ευθύμη Χριστόπουλου μέσα από την περιοχή, όμως ο Στρέζος έπεσε εντυπωσιακά στη γωνία του και απέκρουσε!
60’ Ο Κυνηγόπουλος έκανε πλασέ μέσα από την περιοχή, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι, ο Ντεμέτριους έκανε την κεφαλιά στην επαναφορά, αλλά ο Χατζηεμμανουήλ απέκρουσε εντυπωσιακά.
68’ Ο Αποστόλης Χριστόπουλος έκανε διαγώνιο σουτ από δεξιά μέσα στην περιοχή, ο Στρέζος απέκρουσε και πάλι!
82’ Ο Κορομηλάς εκμεταλλεύεται λάθος του Στρέζου και κλέβει τη μπάλα, κάνει το σουτ, αλλά ο Στρέζος αποκρούει εντυπωσιακά στη γωνία του!
86’ Ο Κωστανάσιος με πλασέ μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Χατζηεμμανουήλ για το 3-0.
90+4’ Σουτ του Ευθύμη Χριστόπουλου λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
90+4’ Λήξη του αγώνα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΚΑΛΛΙΘΕΑ: Στρέζος, Βασιλούδης, Ρέντζας, Χατζηδίμπας, Ευαγγέλου, Μπουλούλης (87' Λάσκαρης), Σαντάνα (78' Τσιντώνης), Ντεμέτριους (71' Κωστανάσιος), Κυνηγόπουλος, Νίλι, Λουκίνας (87' Μουνιέ)

ΑΕΚ Β:
Χατζηεμμανουήλ, Σταμούλης (19' Τρούμπουλος), Κάτσικας, Χριστοφιλόπουλος (66 Λέλεκας), Χατζηκυριάκος (63' Γεωργέας), Πάπα, Γερολέμου (46' Γκολφίνος), Κορομηλάς, Χριστόπουλος Ε., Σκόνδρας, Χριστόπουλος Απ.

Διαιτητής: Αριστείδης Αλιάγας (ΕΠΣΔΑ)
Βοηθοί: Αλέξανδρος Ισσα (ΕΠΣA) Θεόδωρος Γουρνιάς (ΕΠΣΑΝΑ)
4ος: Αγγελος Μπακογιάννης (ΕΠΣΑ)

Φωτογραφικό ρεπορτάζ από τον αγώνα στον επίσημο λογαριασμό της ΠΑΕ ΑΕΚ στο Facebook