ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ-ΑΕΚ Β 2-2 \\

ΕΙΔΗΣΕΙΣ \\  9/4/2022
H ΑΕΚ Β αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τον Λεβαδειακό στο ματς της 30ης αγωνιστικής της Super League 2, που διεξήχθη στο Δημοτικό Στάδιο Λιβαδειάς.

Η ομάδα του Νίκου Παναγιωτάρα μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και βρέθηκε να προηγείται με 0-2, χάρη σε δύο γκολ που πέτυχε ο Χρήστος Γιούσης, στο 14' με πέναλτι που κέρδισε ο Μάριο Μιτάι και στο 21' με πλασέ μέσα από την περιοχή. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν γρήγορα με γκολ του Κωνσταντινίδη στο 23' και του Νίλι στο 25', με το σκορ να μην αλλάζει μέχρι το τέλος.

Εκ των πρωταγωνιστών της ομάδας ήταν για ακόμη μια φορά ο Βασίλης Χατζηεμμανουήλ, ο οποίος είχε σημαντικές επεμβάσεις, με κορυφαία αυτή στο πέναλτι που εκτέλεσε ο Πολέττο στο 60'.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Έναρξη του ματς.
14’ Ο Μιτάι με εξαιρετική προσποίηση μέσα στην περιοχή ανατράπηκε από τον Μεχία κερδίζοντας πέναλτι, με τον Γιούση να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1!
21’ Ο Ιατρούδης έπαιξε με τη μία κάθετα για τον Γιούση, κι αυτός με πλασέ μέσα από την περιοχή ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-2!
23’ Ο Κωνσταντινίδης με προσποίηση και πλασέ μέσα από την περιοχή μείωσε σε 1-2 για τους γηπεδούχους.
25’ Ο Νίλι υποδέχθηκε μια κάθετη μπαλιά μέσα στην περιοχή της ΑΕΚ από αριστερά, έκανε το πλασέ και έφερε το παιχνίδι στα ίσα (2-2).
36’ Ο Μεχία εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ από καλή θέση, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.
45+1' Λήξη πρώτου μέρους.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
60’ Ο Λεβαδειακός κέρδισε πέναλτι, ο Πολέττο ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά ο Χατζηεμμανουήλ απέκρουσε με τα πόδια!
64’ Ο Γιούσης εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.
74’ Ο Μιτάι δοκίμασε ένα μακρινό σουτ, ωστόσο ο Μάρκοβιτς έπεσε στη γωνία του και μπλόκαρε.
90+2’ Ο Βρακάς έκανε το πλασέ μόνος του απέναντι από τον Χατζηεμμανουήλ, όμως ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ απέκρουσε εντυπωσιακά.
90+3’ Ο Γιούσης εκτέλεσε με δύναμη ένα μακρινό φάουλ, ο Μάρκοβιτς απέκρουσε με υπερένταση σε κόρνερ!
90+4' Λήξη του αγώνα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Μάρκοβιτς, Μπαχανάκ, Χάμμοντ, Μεχία, Νίλι, Πολέττο, Μπουτίνιο (73' Βρακάς), Μπαρμπόσα (61' Δούμτσιος), Λιάγκας, Παναγιώτου, Κωνσταντινίδης.

ΑΕΚ Β: Χατζηεμμανουήλ, Σταμούλης, Λάτσι, Κορνέζος (73' Γιαννούτσος), Μπούσης, Γερολέμου, Μπάμπης, Μιτάι (90+1' Ραντόνια), Γκαρσία Τζ. (69' Χριστόπουλος Ευθ.), Γιούσης, Ιατρούδης (73' Γκολφίνος).

Διαιτητής: Αναστάσιος Παπαπέτρου (ΕΠΣ Αθηνών)
Βοηθοί: Χρήστος Μπαλτάς (ΕΠΣ Αχαϊας) Σπήλιος Οικονόμου (ΕΠΣ Αχαϊας)
4ος: Κωνσταντίνος Ανδριανός (ΕΠΣ Αχαϊας)

Φωτογραφικό ρεπορτάζ από τον αγώνα στον επίσημο λογαριασμό της ΠΑΕ ΑΕΚ στο Facebook